رئیس مجمع البرز : زنگ خطر شیوع ازدواج سفید در جامعه

رئیس مجمع سازمان‌های مردم نهاد جوانان استان البرز گفت: در ازدواج سفید شاهد برقراری روابط نامشروع بین آقا و خانمی هستیم که بدون جاری شدن خطبه عقد و حتی صیغه به زندگی در کنار هم و زیر یک سقف می‌پردازند.

محسن انصاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در البرز، اظهار داشت: متاسفانه اخیراً شاهد شیوع و گسترش ازدواج سفید در جامعه هستیم که در این ازدواج‌ها آقا و خانم بدون جاری شدن خطبه عقد و صیغه تا زمانی که میل به ادامه رابطه باهم دارند در کنار هم خواهند بودند و در غیر این صورت به راحتی از هم جدا خواهند شد.

وی ادامه داد: باتوجه به نحوه زندگی در ازدواج سفید، برای پیشگیری و جلوگیری از این چنین اتفاقاتی که نه دادگاه و مرجعی باخبر است که رسیدگی شود، مهم‌ترین عامل مؤثر در جلوگیری از این ازدواج نقش خانواده با عملکرد هوشیارانه و آگاهانه است.

رئیس مجمع سازمان‌های مردم نهاد جوانان استان البرز با اشاره به کاهش میل جوانان به تشکیل خانواده و ازدواج و دلایل آن افزود: عدم اشتغال پایدار و ترس از عدم تأمین مخارج زندگی و در دسترس بودن مسائل جنسی در جامعه از دلایل عدم تشکیل خانواده در آقایان است.

انصاری بیان داشت: در گذشته آقایان از طریق ازدواجی به سبک زندگی اسلامی و دینی به مسائل جنسی دسترسی پیدا می‌کردند اما متاسفانه در زمان حال و برقراری دوستی‌ها و روابط نامشروع و در دسترس بودن مسائل جنسی بدون دغدغه و استرس، میل به ازدواج و تشکیل خانواده در جوانان به صورت چشمگیری در حال تنزل است.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه استان البرز در مورد مذکور شاخص‌ترین استان است که بایستی به طور جد برای پیشگیری و جلوگیری از آن توسط خانواده و مسوولان اقدام شود.

رئیس مجمع سازمان‌های جوانان استان البرز بیان داشت: میانگین سن ازدواج در خانم‌ها بین ۱۸ تا ۲۵ و در آقایان ۲۵ تا حداکثر ۳۲ سال است که بازهم به علت در دسترس بودن مسائل جنسی بدون دغدغه و استرس در جامعه شاهد عدم تشکیل خانواده و ازدواج و یا در صورت ازدواج طلاق هستیم.

انصاری خاطر نشان کرد: در همه موارد مربوط به جوانان خانواده نقش بسزایی دارد و باید خانواده‌ها آموزش‌های لازم را در ارتباط با نحوه برخورد با جوانان و پیشگیری از اتفاقاتی که سبب فساد در جامعه و جوانان می‌شود، را ببینند.

وی با اشاره به دغدغه مندی مسوولان دولتی در حوزه مشکلات جوانان تصریح کرد: خوشبختانه در فرهنگسراهای شهرداری‌های کل استان شاهد حضور روانشناسان و اساتید مجرب اداره بهزیستی استان البرز هستیم، که خانواده‌ها به صورت رایگان می‌توانند از این ظرفیت ایجاد شده در راستای جلوگیری از فساد و فحشا و موارد مربوط به حوزه جوانان بهره مند شوند.

رئیس مجمع سازمان‌های مردم نهاد جوانان استان البرز افزود: با ایجاد اشتغال از جانب مسوولان مربوط برای جوانان در جامعه وآگاه و هوشیار بودن خانواده‌ها به مسائل جوانان، به قطع می‌توان جامعه را به سمت پیشرفت و امنیت روانی پیش برد.

انصاری با اشاره به اجرا شدن طرح دو ساله تدبیر زندگی ازطریق اداره کل ورزش و جوانان استان و یا به اصطلاح مراکز مشاوره روانشناسی قبل از ازدواج، اظهار داشت: تا کنون ۱۸ هزار زوج جوان آموزش‌های لازم را از طریق رواشناسان مذکور دیده‌اند.

وی گفت: این طرح یکی از مهم‌ترین مراکز مشاوره پیش از ازدواج در سطح کشور در راستای ازدواجی آگاهانه است که به صورت آزمایشی در استان البرز اجرا شد و مجوز جاری شدن خطبه عقد را همین مراکز به دفاتر ثبت ازدواج می‌دهند.