امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای – ۱۳۹۰

فصل‌های کتاب :
این کتاب دارای دوازده فصل و هفت پیوست می‌باشد.
– انقلاب اسلامی و فناوری هسته‌ای (۱۳۸۲-۱۳۵۷)
-چالش‌ها و ساختارها
– شکل‌گیری تنش هسته‌ای و ضرورت‌های نوین (مرداد ۱۳۸۱ – مهر ۱۳۸۲)
-تهدیدزدایی از امنیت ملی (مهر ۱۳۸۲ – دی ۱۳۸۲)
-بحران جدید و تلاش‌های مضاعف
-دیپلماسی در بحران (مرداد ۱۳۸۳ – آذر ۱۳۸۳)
-توافق پاریس
-آغاز مذاکرات و زمینه‌ای برای ایجاد فرصت
-امیدهای نو
-بی‌اعتمادی و تردید
-تغییر در خطوط قرمز
-دستاوردهای ۶۷۸ روز تلاش
.پیوست‌ها
-روزشمار پرونده هسته‌ای ایران ::# تودیع
– اسناد: توافق‌ها، مذاکرات و نامه‌ها
-قطعنامه‌ها
-گزارش‌های مدیرکل
-مصاحبه‌های مطبوعاتی
-سخنرانی‌ها
نکات مثبت کتاب:
برنامه اتمی ایران پس از گفتگوهای مربوط به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و آتش‌بس با عراق از پیچیده‌ترین و سرنوشت‌سازترین بحران‌های بین‌المللی ایران محسوب می‌شود. اهمیت خاطرات روحانی در این است که به موضوعاتی می‌پردازد که هنوز از مهم‌ترین مباحث روز است و تصمیم‌هایی که مقامات و رهبران بلندپایه ایران طی آن گرفته‌اند، آثار و تبعاتش همچنان ادامه دارد و با سرنوشت ۷۵ میلیون ایرانی گره خورده است. از سوی دیگر، جامعیت نسبی در موضوعات پرداخته شده با ذکر متن مذکرات و مستندات، آن را در زمره کتب تاریخ شفاهی ایران قرار می‌دهد. از جمله مواردی که در خاطرات روحانی درج شده است، چگونگی تصمیم‌گیری در ساختار سیاسی ایران درباره موضوعات سرنوشت ساز و تاریخی، نحوه جمع‌بندی تصمیم‌ها و تأثیر روحیات اشخاص مختلف بر یک موضوع واحد است. به علاوه، این خاطرات جزئیات خواندنی و مهمی از شیوه و محتوای گفتگوهای گروه مذاکره‌کننده اتمی ایران با اروپایی‌ها را شامل می‌شود که قضاوت را درباره عملکرد این گروه و تصمیم‌گیران اصلی ایران ممکن می‌سازد.
نکات منفی و خلأها:
هرچند نویسنده ساختار تصمیم‌گیری و نقش نهادهای عالی‌رتبه در پرونده هسته‌ای را به خوبی تشریح کرده ولی در بعضی موارد بدون ذکر نام مسئول مربوطه و فقط با اشاره به “نظر یکی از اعضا” به نقل قول صورت گرفته می‌پردازد. از خلأهای این کتاب، اختصاص ندادن بخش خاصی به اصطلاحات و مسائل فنی است؛ تا خواننده از همان ابتدای بحث بداند نحوه دستیابی به چرخه سوخت هستهای چگونه است و فرق میان اصطلاحاتی همچون UCF،UF۴،UF۶ و سانتریفیوژ P۱ یا P۲ برایش مشخص باشد.
عدم استفاده از تصاویر مناسب و مرتبط، نبود خلاصه در ابتدا (یا انتهای) هر فصل از دیگر خلأهای این کتاب به حساب می‌آید. این کتاب به نظر حاصل ترکیبی تقریر و تحریر است که همین موضوع باعث شده برخی از مباحث چندین و چندبار به شکل نالازمی تکرار شود.